Siirry sisältöön (Paina Enter)
Toyota palvelee

Toyotan Pajari: ”Tämä on oppivuoteni”

TOYOTA GAZOO Racing
TOYOTA GAZOO Racingin kuljettaja Sami Pajari
Sami Pajari uskoo ensimmäinen WRC-kautensa kuluvan opettelun merkeissä. Tutuissa soraralleista hän voi kuitenkin haastaa kärkikuskit. 
  • Teksti: Tuomas I. Lehtonen
  • Kuvat: TOYOTA GAZOO Racing
  • 14.3.2025
  • Sami Pajari, 23, on tuorein nimi TOYOTA GAZOO Racing World Rally Teamin (TGR WRC) kuljettajarosterissa. Useimmat suomalaiset rallifanit ovat kuitenkin seuranneet hänen edesottamuksiaan pitkään, sillä Pajari on menestynyt niin juniorien kuin aikuistenkin autoluokissakin.

    Nousu WRC:hen vakuuttavien näyttöjen jälkeen

    Viime kaudella Pajari pääsi ajamaan WRC2-luokkaa Printsport Racing -yksityistallin iskukykyisellä Toyota GR Yaris Rally2:lla. Pajarin vauhti oli heti alkukaudesta niin vakuuttavaa, että TGR WRC:n johto tarjosi nuorelle hurjapäälle mahdollisuutta ajaa Suomen MM-rallissa Toyotan WRC-autolla, GR Yaris Rally1:llä.

    Pajari pääsi nopeasti sinuiksi kokoluokkaa järeämmän ralliauton kanssa. Hän kellotti Ruuhimäki 2:lla pohja-ajan ja sijoittui MM-rallissa neljänneksi.  

    ”Yksi unelmani toteutui, kun pääsin kisaamaan WRC-autolla. Hyppy Rally1:stä WRC-autoon oli huima. Se on niin monta steppiä nopeampi ja suorituskykyisempi kuin Rally2-auto”, Pajari hehkuttaa.

    TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team Sami Pajari
    ”Yksi unelmani toteutui, kun pääsin kisaamaan WRC 2025 -kaudella. Rally1 on niin monta steppiä nopeampi ja suorituskykyisempi kuin Rally2-auto”, Sami Pajari hehkuttaa.
     
    Kolme WRC-rallia viime kaudella

    Onnistuneen Suomen MM-rallin myötä Pajari pääsi WRC-auton rattiin vielä Chilen ja Keski-Euroopan ralleissa. Etelä-Amerikasta tuomisina oli kuudes sija, mutta Keski-Euroopan asfaltilla kisa päättyi epäonniseen kuperkeikkaan.  

    Pajarin suoritukset olivat sen verran kovaa valuuttaa, että Toyotan tehdastiimi tarjosi hänelle täyttä 14 rallin WRC-kautta 2025. Pajarin tallikavereita ovat niin ikään kaikki kauden rallit ajavat Kalle Rovanperä, Elfyn Evans ja Takamoto Katsuta. Sébastien Ogier ajaa osan kauden kisoista.

    Kuluvalle kaudelle Pajari hankki kartturikseen Marko Salmisen. Kaksikko tuntee toisensa entuudestaan, sillä miehet ajoivat yhdessä kaudella 2021. Tuolloin Pajari voitti nuorten maailmanmestaruuden.

    TOYOTA GAZOO Racingin Kalle Rovanperä Ruotsin rallissa.
    Kuluvalle kaudelle Sami Pajari hankki kartturikseen Marko Salmisen. Kaksikko tuntee toisensa entuudestaan, sillä miehet ajoivat yhdessä kaudella 2021.
     
    Parhaimmillaan kärjen vauhdissa

    WRC-kausi 2025 alkoi Pajarin osalta vaihtelevasti. Monte Carlon ralli päättyi Pajarilta keskeytykseen sunnuntain ensimmäisellä erikoiskokeella. Ruotsin rallissa Pajari ja Salminen menettivät ensimmäisellä erikoiskokeella sattuneessa rengasrikossa 40 sekuntia. Kärki karkasi saavuttamattomiin, mutta Pajari sinnitteli kisan maaliin. Tuloksena oli rallin seitsemäs sija.

    ”Monte Carlo on olosuhteiltaan kauden haastavimpia kisoja. Tällä kertaa päädyimme ojaan, kun tiellä oli yllättävässä paikassa mustaa jäätä. Ruotsissa olosuhteet olivat selkeämmät ja muutamilla pätkillä ylsin jo kolmen parhaan joukkoon. Ilman rengasrikkoa kokonaisaikani perjantain jälkeen olisi ollut lähellä Kallen (Rovanperä) aikaa.”

    Pajari tiedostaa, että ensimmäisellä WRC-kaudella oppirahoja joutuu väkisinkin maksamaan.

    ”Tämä on oppivuoteni. Kauden ensimmäisissä ralleissa olen pystynyt ajamaan hyvin lähelle kärkiaikaa niillä pätkillä, joilla kelimuuttujien vaikutus on ollut pieni. Voimakkaasti muuttuvissa olosuhteissa ajaminen on minulle kuitenkin vielä haastavaa. Arvostan sitä, että tiimimme antaa minulle aikaa kehittyä”, Pajari kiittelee.

    TOYOTA GAZOO Racingin kuljettaja Sami Pajari ja GR Yaris Rally1
    Ruotsin rallissa Sami Pajari sijoittui seitsemänneksi.
     
    Soraralleista voidaan odottaa hyviä tuloksia

    Seuraavaksi ajettavista Kenian ja Kanariansaarten ralleista Pajarilla ei ole aiempaa kokemusta, joten kovin suuria odotuksia hänellä ei niiden suhteen ole. Tärkeintä on tuoda auto ehjänä maaliin.

    Pajari uskoo, että hänen mahdollisuutensa MM-pisteiden keruuseen paranevat, kun Euroopan sorarallikimara käynnistyy. Hän kuitenkin painottaa, että sijoituksia tärkeämpää on kokemusten ja osaamisen kartuttaminen. WRC 2025 -kaudella Sami Pajari panostaa erityisesti soraralleihin, joissa hänellä on vahvaa osaamista.

    ”Minulle tärkein ja mieleisin ralli on Suomen ralli. On hienoa ajaa kotiyleisön edessä. Toinen suosikkini on viime vuoden MM-ohjelmasta puuttunut Viron ralli, jossa olosuhteet ovat pitkälti samanlaiset kuin Suomessa”, Pajari kertoo.

    TOYOTA GAZOO Racingin kuljettaja Sami Pajari
    ”Tämä WRC 2025 -kausi on oppivuoteni. Arvostan sitä, että tiimimme antaa minulle aikaa kehittyä”, Sami Pajari kiittelee.
     
    Leppoisia kilometrejä RAV4:llä

    Pajari tunnustautuu innokkaaksi autoilijaksi myös rallien ulkopuolella. Hän arvioi ajavansa vuosittain noin 30 000 kilometriä. Myös ”siviilissä” Pajarin menopelinä on tuttu japanilaismerkki. Viimeisen vuoden matka on taittunut Toyota RAV4:n ratissa.  

    ”RAV4 on osoittautunut oikein hyväksi ja itselleni mieleiseksi autoksi. Se on vakaa ajettava pidemmässä maantieajossa ja tarpeeksi iso, että saan tarvittaessa kaikki romppeet ja pari kaveriakin kyytiin”, Pajari kehaisee.

    Siviilissä rallitähdellä ei ole kiirettä siirtyä paikasta toiseen. Perille ehtii keveämmälläkin kaasulla.

    ”Arkiajossa olen omasta mielestäni tasaisen hyvä ja turvallinen kuski”, Pajari paljastaa.

Toyota bZ4X etuvalot

Kiihdytä mukaan Toyota-maailmaan

Tilaa Toyota Way -uutiskirje

Myös nämä voisivat kiinnostaa sinua